Infekcje grzybicze to bardzo powszechny i uciążliwy problem wśród społeczeństwa. Atakują skórę, paznokcie, mogą rozwijać się praktycznie we wszystkich narządach ludzkiego ciała! Najczęściej występują u osób osłabionych, bardziej podatnych na zakażenia. Paznokcie u stóp są świetnym miejscem dla ich rozwoju – wielogodzinnie skrywane w butach, w ciemności, z ogromną szansą na wilgoć. Grzyby bytują na naszej skórze, a w chwili, kiedy organizm nie jest w stanie skutecznie z nimi walczyć – namnażają się. Chorobotwórcze grzyby przynosimy z miejsc publicznych, z szatni, basenów, stając na sklepowe podłogi w przymierzalniach…
Najczęściej najpierw zauważamy, że paznokcie żółkną, stają się matowe, przybierają na grubości. Kiedy choroba rozwija się, płytka paznokciowa może stać się krucha, odklejona od łożyska, zaczynają pojawiać się nierówności a nawet deformacje.
Leczenie grzybicy paznokci, mimo rozwoju medycyny, jest skomplikowane i długotrwałe. Wiele zależy od ogólnego stanu organizmu chorego, od środowiska w jakim żyje, charakteru pracy, przyjmowanych leków itd. Istotnym elementem jest także tempo wzrostu paznokcia, jeśli rośnie on wolno, leczenie z reguły jest też dłuższe.
Nowoczesne terapie podologiczne różnią się od standardowego leczenia. Przede wszystkim są to kuracje miejscowe, nie wpływają na cały organizm (bezpieczeństwo nerek, wątroby). Są to metody, które pozwalają na skuteczne odgrzybienie paznokci działając bezpośrednio na łożysko. Odpowiednią terapię przeciwgrzybiczą zawsze jednak zaleca podolog diagnozując pacjenta.