Wrastające paznokcie Warszawa

Krwiaki podpaznokciowe

Krwiaki to dość częsty problem u osób prowadzących aktywny tryb życia. Pojawiają się na skutek przeciążeń i urazów (bieganie, gra w piłkę nożną, wspinaczka górska). Bardzo często też takie przypadki spotykają osoby, które na co dzień prowadzą umiarkowaną aktywność, a wyjścia, gdzie przez kilka godzin noszą wysokie szpilki powodują zintensyfikowanie pracy palców i paznokci. Zwiększony i długotrwały ucisk powoduje wylew krwi i utworzenie krwiaka pod płytką paznokciową. Taki stan najczęściej nie jest uciążliwy, wybroczyna z reguły samoistnie zrasta, a nowy paznokieć zastępuje uszkodzone miejsce.

Są jednak także stany, kiedy pojawienie się krwiaka wywołuje silny, uciążliwy ból. Jak wtedy należy postąpić?

Jeżeli po płytką paznokciową znajduje się zebrana krew, powoduje ona zwiększone ciśnienie pod paznokciem, a to z kolei objawia się bólem i dużym dyskomfortem. Utrudnione jest chodzenie, podczas dotyku odczuwalne jest duże napięcie w okolicy paznokcia. W takich sytuacjach samodzielne poradzenie sobie z problemem jest wręcz niemożliwe. Należy udać się do specjalisty podologa, który fachowo usunie krwiak, założy odpowiednie opatrunki przyspieszające gojenie, dzięki czemu dyskomfort ustępuje natychmiastowo i można powrócić do codziennych zajęć.

Miejsce po krwiaku podpaznokciowym należy pielęgnować w szczególny sposób. Ponieważ odklejenie miejscowe paznokcia od łożyska powoduje świetne miejsce do gromadzenia drobnoustrojów, a paznokieć jest osłabiony i podatny na infekcje, podolog wskazuje odpowiednie środki odkażające, przeciwgrzybicze i wspomagające zachowanie czystości tego miejsca. Przede wszystkim należy także dbać o komfort stopy w noszonym obuwiu, nie przeciążać palców, unikać butów o wąskich noskach. Paznokieć, który odrasta, jest zabezpieczony przed atakiem bakterii i grzybów, zastępuje miejsce starego i z reguły nie sprawia żadnych problemów.