Niekiedy urazy bądź długotrwałe obciążenie paznokci doprowadza do ich samoistnego odklejania się. Są to nagłe sytuacje, kiedy płytka paznokciowa oddziela się od łożyska, nierzadko zaskakując osobę. Odsłonięte łożysko często jest bardzo wrażliwe, tkliwe, obolałe i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej wtedy palce zaklejane są plastrami, opatrunkami, jednak całkowity odrost jest długotrwały (od 6 do 12 miesięcy), co sprawia, że codzienne maskowanie miejsca staje się uciążliwe.
Ponadto, odkryte miejsce po paznokciu staje się niezwykle chłonne dla obecnych na stopach grzybów. Bardzo często po takich urazach rozwija się infekcja grzybicza, co dodatkowo komplikuje prawidłowy odrost paznokcia.
Co zatem zrobić, aby utracony paznokieć odrósł prawidłowo?
Wszystkie terapie paznokci uzależnione są od indywidualnych czynników. Pod uwagę należy wziąć stopień nasilenia zmian, tryb życia, możliwość wystąpienia infekcji, choroby przewlekłe i przyjmowane leki. Przede wszystkim trzeba wyeliminować wszelkie zagrożenia mogące pogłębić istniejący stan i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przeciwgrzybicze paznokcia, które jednocześnie będzie działaniem regenerującym. W uzasadnionych przypadkach zakłada się leczniczą rekonstrukcję, która imituje naturalny paznokieć i stanowi swoisty opatrunek na łożysko.
Pamiętać należy, że w przypadku utraty bądź odklejania się paznokcia, kluczowe znaczenie ma czas – im szybciej zajmie się nim specjalista, tym większe szanse na szybkie i bezproblemowe wyleczenie.