Wrastające paznokcie Warszawa

Leczenie

Jak wyleczyć wrastający paznokieć? Leczenie uzależnione jest od stanu, w jakim się one znajdują. Dotychczas, najczęściej stosowanym i niestety najbardziej inwazyjnym sposobem była resekcja paznokcia (całkowita bądź klinowa). Jest to jednak niezmiernie niemiłe doświadczenie dla większości osób, skutkuje odkrytym łożyskiem paznokcia, które jest bardzo tkliwe, gdyż pozbawione jest ochrony, a nowy paznokieć odrasta około roku. Co więcej, metoda ta nie gwarantuje wyleczenia! Znane są liczne przypadki, gdzie pomimo wielokrotnych resekcji paznokieć wciąż odrastając wrasta w palec – ponieważ cały czas ma on taki sam kształt.

korekcja paznokcia za pomocą klamry

Pacjent zgłosił się do gabinetu podologicznego tuż po usunięciu paznokcia i wcześniejszych… 14 RESEKCJACH! Jest to zdecydowany rekordzista. Paznokieć za każdym razem zaczynał w ciągu 2-3 miesięcy ponownie wrastać.Początkowo stosowane były zabiegi, które miały na celu „rozciągnięcie” łożyska i zrobienie miejsca na odrastającą płytkę paznokciową. Później założono klamry ortonyksyjne drutowe. Paznokieć dzięki korekcji mógł wyrosnąć w całości i nie sprawia dolegliwości.

Aby skutecznie rozwiązać problem wrastania, często należy skorygować kształt paznokcia poprzez zmniejszenie kąta wrastania, „wyprostować” płytkę, aby nie kończyła się głęboko w wałach paznokciowych. W tym celu zakłada się klamry ortonyksyjne wykoonane z atestowanego drutu chirurgicznego, które – analogicznie do aparatów ortodontycznych – są w stanie ukształtować paznokieć w porządanym kierunku. Klamry drutowe są najskuteczniejszą formą korekcji i zakładane są wyłącznie przez wykwalifikowanych podologów, nieumiejętne założenie klamry może skutkować zerwaniem paznokcia! Zakładane również klamry plastikowe stosowane są głównie w lekkich stadiach wrastania i u dzieci.

klamry na paznokcie

Pacjentka z głęboko osadzonymi paznokciami, które podczas chodzenia sprawiały ból. Przeprowadzono korekcję klamrami ortonyksyjnymi, dzięki czemu uzyskano pożądany kształt.

Powikłania tradycyjnych resekcji paznokcia

nieudana resekcja

Dziewczyna w wieku 15 lat po obustronnej resekcji klinowej paznokcia. Niestety, fragmenty paznokcia nadal odrastają i co gorsza, uszkodzenie macierzy jest zjawiskiem nieodwracalnym. W takim przypadku możliwe jest jedynie rekonstruowanie paznokcia. Wykonano oczyszczenie paznokcia, który jest zniszczonym, samoistnie odkleja się i przeszkadza podczas chodzenia. Przygotowano łożysko do założenia rekonstrukcji.

Jeżeli obecny jest stan zapalny, w pierwszej kolejności należy zająć się gojeniem go. Zakłada się w tym celu specjalistyczne opatrunki medyczne, które oprócz zabezpieczenia miejsca przed naciskiem paznokcia, działają także przeciwbakteryjnie, obsuszająco i przyspieszają gojenie.

stan zapalny paznokcia

Pacjentka zgłosiła się z powikłaniami po nieumiejętnie założonych klamrach. Brak opatrunków. Powikłaniem jest wysoko wybujała tkanka ziarnista, która jest silnie unerwiona i unaczyniona, co skutkuje dużym bólem. Założono prawidłowo klamrę oraz specjalistyczne opatrunki.

Ostateczną decyzję o terapii i korekcji paznokcia podejmuje specjalista podolog w porozumieniu z pacjentem.

usunięcie-rekonstrukcja paznokcia

Palec po usunięciu paznokcia. Pacjentka uskarża się na dużą tkliwość miejsca i nieestetyczny wygląd. Założono specjalistyczną rekonstrukcję, która działa ochronnie i zabezpiecza przed infekcjami grzybiczymi osłabionego miejsca.