Wrastające paznokcie Warszawa

Profilaktyka

Jak zapobiegać wrastaniu?

 

profilaktyka wrastania paznokciPrzede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę i pielęgnację stóp i paznokci. Jeżeli nie jesteśmy pewni w jaki sposób to uczynić, zwróćmy się o pomoc do renomowanego gabinetu podologicznego, gdzie personel nas tego nauczy. Przede wszystkim paznokcie należy skracać starannie, na prosto, bez wyszarpywania brzegów i ingerowania w głąb paznokcia.

Buty, jakie nosimy, powinny mieć dosyć miejsca na palce, żeby nie odczuwać ucisku. Zadbajmy o to, aby niepotrzebnie nie narażać paznokci na urazy, przeciążenia.

A co zrobić jeśli odczuwam ból w okolicy paznokcia?

Przede wszystkim nie wycinać płytki paznokciowej! Zatuszuje to jedynie problem, który w krótkim czasie powróci. Jeżeli pojawia się obrzęk i wysięk ropny, należy zwiększyć działania higieniczne w obrębie paznokcia – stosować odkażalnik, np. dostępny w aptekach bez recepty Octenistept, który zapobiegnie rozwojowi bakterii. Pomocne są również kąpiele ziołowe: szałwia, arnika, rumianek, kora dębu, które działają antyseptycznie i wspomagają gojenie. Można wykonać także domową wersję tamponady, umieszczając fragment jałowego obojętnego biologicznie opatrunku w wale paznokciowym, co wpłynie na przyspieszenie regeneracji.

Bezwzględnie pamiętać należy, że jeżeli już rozwinie się stan zapalny i nie jesteśmy w stanie samodzielnie opanować problemu, konieczna jest wizyta u specjalisty, który zastosuje odpowiednie leczenie. Rozwijająca się infekcja bakteryjna w obrębie palucha w skrajnych przypadkach doprowadzić może do gnicia tkanki, zmian martwiczych, a w ostateczności nawet do sepsy.

Jeżeli cierpisz na problemy związane z wrastaniem paznokci, ulgę mogą przynieść Ci także regularne wizyty w gabinecie podologicznym i wykonanie pedicure leczniczego.